Czarne

Zamknij

Mieszkańcy stworzyli magiczne widowisko nad rzeką Czernicą

Ewelina Wieczorek 11:08, 24.06.2026 Aktualizacja: 11:08, 24.06.2026
Skomentuj Mieszkańcy stworzyli magiczne widowisko nad rzeką Czernicą Fot. Emilia Jankowska

Przedstawienie o słowiańskich wierzeniach, własnoręcznie plecione wianki, ognisko i taneczna zabawa pod gołym niebem. Tak wyglądał Piknik Świętojański, który 20 czerwca zamienił promenadę nad Czernicą w Czarnem w miejsce pełne światła, muzyki i dawnych tradycji.

Wieczorem teren rozświetliły dekoracje, tworząc wyjątkowy klimat. Jednym z najważniejszych punktów programu był spektakl „Noc Kupały”, który przeniósł widzów do czasów, gdy słowiańskie wierzenia przeplatały się z chrześcijaństwem, a wokół najkrótszej nocy w roku narastały legendy i tajemnice.

Widowisko stworzyli mieszkańcy

Scenariusz i reżyserię przedstawienia przygotowała Jolanta Kolasińska.

Na scenie wystąpili: Karolina Kaszyńska, Michał Pawłowski, Tadeusz Żyła, Natalia Puzyr, Monika Grzonka, Lidia Mejka, Edyta Kaszyńska, Żaneta Nowakowska, Wioleta Szczepanik, Marcin Kaszyński, Mariusz Kopczak, Helena Fons-Czajkowska, Ewa Kluk, Adriana Pawłowska, Dawid Rotkiewicz, Roman Nowakowski, Laura Kaszyńska, Oliwier Nowakowski, Nadia Roszak i Dagmara Bukowska.

Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie ludzie są największym bogactwem lokalnej społeczności.

Wianki, ognisko i taniec na trawie

Podczas pikniku uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków. Powstały kolorowe kompozycje nawiązujące do dawnych tradycji Nocy Kupały. Było również integracyjne ognisko, które stało się okazją do wspólnych rozmów i odpoczynku.

Na zakończenie DJ Conrado & Martina porwali uczestników do zabawy. Parkiet nie był potrzebny. Tancerzom wystarczyła trawa nad Czernicą.

Wiele osób zaangażowało się w organizację

Organizatorami wydarzenia były Czarneńskie Centrum Kultury i Rada Programowa. W przygotowanie imprezy włączyli się także członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Czarnem, druhowie OSP Czarne i OSP Bińcze, Wojskowe Koło PTTK „Husaria”, Stowarzyszenie „Idea”, Przedszkole Gminne w Czarnem, grupa teatralna prowadzona przez Jolantę Kolasińską oraz właściciele lokalnych sklepów.

Dyrektor Czarneńskiego Centrum Kultury Marzena Kaczmarska podziękowała również całemu zespołowi CCK za pracę włożoną w przygotowanie wydarzenia.

Kwiat paproci? Największym skarbem okazali się ludzie

Legenda mówi, że ten, kto odnajdzie kwiat paproci, może liczyć na szczęście i bogactwo. Po sobotnim wieczorze wielu mieszkańców Czarnego mogło dojść do wniosku, że prawdziwym skarbem są ludzie, którzy potrafią wspólnie tworzyć takie wydarzenia.

(Ewelina Wieczorek)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czluchowinfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%