To już kolejny rok z rzędu, gdy szkoły podstawowe z gminy Człuchów skutecznie sięgają po pieniądze z programu Erasmus+. Tym razem Narodowa Agencja Programu Erasmus+ przyznała ponad 188 tysięcy euro na projekty mobilności uczniów i nauczycieli.
Dofinansowanie otrzymały:
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rychnowach – 55 172 euro,
Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Polnicy – 63 447 euro,
Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Stołcznie – 70 171 euro.
W ramach nowych projektów uczestnicy odwiedzą między innymi Portugalię. Będą rozwijać kompetencje językowe, poznawać kulturę innych krajów i uczestniczyć w zajęciach z rówieśnikami z zagranicy.
Dla placówek z gminy Człuchów program Erasmus+ nie jest nowością. Szkoły regularnie zdobywają unijne środki od kilku lat.
Co najmniej od 2022 roku szkoły z gminy Człuchów regularnie sięgają po środki z programu Erasmus+, a z roku na rok do europejskich projektów dołączają kolejne placówki. W 2025 roku do grona beneficjentów po raz pierwszy dołączył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchowie Dworcu.
Dzięki kolejnym projektom uczniowie i nauczyciele odwiedzali między innymi Hiszpanię, Włochy, Maltę, Chorwację, Cypr, Teneryfę i Alicante.
Szczególnie bogatą historię udziału w programie ma Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Stołcznie. Uczniowie byli już między innymi w Toskanii, Barcelonie, Alicante i na Malcie, a nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach na Cyprze i Teneryfie.
Wyjazdy na tyle wpisały się w życie szkoły, że od kilku lat organizowany jest tam Erasmus Day. Uczniowie przygotowują wtedy stoiska kulinarne inspirowane krajami Europy, prezentacje multimedialne oraz wspominają swoje zagraniczne przygody.
To właśnie podczas jednego z takich wydarzeń uczniowie żartowali, że „odmieniają słowo Erasmus przez wszystkie przypadki”.

Szkoła w Polnicy od kilku już lat korzysta z europejskich projektów. W tym roku uczniowie uczestniczyli w mobilnościach do Granady i Walencji, gdzie uczyli się razem z hiszpańskimi rówieśnikami.
Młodzież brała udział w zajęciach sportowych, lekcjach językowych i warsztatach STEAM, a przy okazji poznawała kulturę Andaluzji. W programie znalazły się także wycieczki do Rondy, Nerji, Setenil de las Bodegas czy Frigiliany.
Wcześniej z możliwości rozwoju korzystali również nauczyciele. Czworo pedagogów z Polnicy uczestniczyło w szkoleniu na Majorce, poznając nowoczesne technologie wykorzystywane podczas lekcji.

Również uczniowie z Rychnów mają za sobą pierwsze duże zagraniczne doświadczenia. W maju br. odwiedzili Andaluzję, Sewillę, Malagę i Torremolinos. Zwiedzali słynny Plac Hiszpański, katedrę w Sewilli oraz twierdzę Alcazaba.
Nie zabrakło również zajęć w hiszpańskich szkołach i spotkań z rówieśnikami.

Program Erasmus+ umożliwia uczniom i nauczycielom wyjazdy edukacyjne do innych krajów Unii Europejskiej. Uczestnicy rozwijają języki obce, poznają kulturę i codzienne życie mieszkańców innych państw, a przede wszystkim uczą się współpracy i otwartości.
Dla wielu młodych ludzi są to pierwsze zagraniczne podróże w życiu. I wszystko wskazuje na to, że dla uczniów z gminy Człuchów europejska przygoda będzie trwała jeszcze długo.
Szkoły z gminy Człuchów od kilku lat regularnie pozyskują środki z programu Erasmus+. Dzięki temu młodzież odwiedziła już między innymi Barcelonę, Maltę, Alicante, Toskanię, Chorwację, a kolejnym przystankiem na edukacyjnej mapie będzie Portugalia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czluchowinfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz