Ponad 2,5 mln zł świadczeń integracyjnych, dziesiątki kursów i warsztatów oraz blisko 200 osób, które przez ostatnią dekadę skorzystały ze wsparcia. Tak w liczbach można podsumować działalność Centrum Integracji Społecznej „Szansa” w Pieniężnicy. W poniedziałek 22 czerwca jednostka świętowała jubileusz 10-lecia istnienia podczas uroczystej gali.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządu województwa, sąsiednich gmin oraz osoby, które dzięki działalności CIS mogły wrócić na rynek pracy i rozwinąć swoje kompetencje.

Jak przypominała podczas jubileuszu Monika Strzelecka, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Rzeczenicy, początki placówki sięgają 2015 roku i pomysłu ówczesnego wójta Tomasza Gindy.
Fundamentem pod powstanie centrum był projekt „Centrum Integracji Społecznej w Rzeczenicy Szansą na Zwiększenie Zatrudnienia”. Dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego i budżetowi wynoszącemu 850 tysięcy złotych udało się dać impuls do rozwoju dla 70 osób i na trwałe zbudować tożsamość naszego CIS-u – mówiła Monika Strzelecka.

Przez dziesięć lat uczestnicy mogli korzystać między innymi z warsztatów porządkowo-ogrodniczych, leśnych oraz remontowo-budowlanych. Organizowano także zajęcia z aktywnego poszukiwania pracy, przedsiębiorczości i kompetencji społecznych.
Nie brakowało również kursów specjalistycznych. Uczestnicy zdobywali uprawnienia pilarza, drwala, operatora wózków widłowych, uczyli się obsługi kas fiskalnych i rozwijali umiejętności komputerowe.
Ale zawsze obok teorii i praktyki było wsparcie drugiego człowieka. To setki godzin indywidualnych konsultacji z psychologiem, doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym czy prawnikiem – podkreślała kierownik CIS.

Dzisiaj rzeczenicki CIS jest jednym z kilku działających w województwie pomorskim. O znaczeniu takich placówek mówiła podczas jubileuszu Agnieszka Baranowska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Centrum Integracji Społecznej jest miejscem, w którym osoby potrzebujące pomocy zawsze to wsparcie znajdą. Takie miejsca są przyszłością nas wszystkich – mówiła.

Jubileuszowa gala była również okazją do podpisania Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej, do którego przystąpiło sześć samorządów z powiatu człuchowskiego. Temat ten szerzej opisaliśmy we wczorajszym materiale.
::news{"type":"see-also","item":"9983"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czluchowinfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz