Rzeczenica

Zamknij

Osiem drużyn i mieszkańcy spotkają się w Olszanowie, by pomóc małemu Nikosiowi

Ewelina Wieczorek 09:35, 27.06.2026 Aktualizacja: 09:35, 27.06.2026
Skomentuj Osiem drużyn i mieszkańcy spotkają się w Olszanowie, by pomóc Nikosiowi Fot. archiwum rodzinne

Jeszcze trzy lata temu był to po prostu sąsiedzki turniej piłkarski. Dziś "Wieś kontra Wieś" stał się wydarzeniem, które jednoczy mieszkańców trzech gmin wokół jednego celu – pomocy choremu Nikodemowi z Wyczech. To nie będzie zwykły turniej. To będzie dzień, w którym sport ma pomóc w walce o zdrowie.

Już 4 lipca od godziny 11.00 na boisku przy świetlicy w Olszanowie do rywalizacji stanie osiem drużyn reprezentujących miejscowości z gmin Rzeczenica, Czarne i Człuchów. Obok piłkarskich emocji zaplanowano licytacje, rodzinny piknik i zbiórkę pieniędzy na leczenie oraz rehabilitację Nikosia.

Przed tegoroczną edycją redakcja Człuchów Info porozmawiała z organizatorami oraz mamą Nikodema, aby przybliżyć czytelnikom historię chłopca i ludzi, którzy postanowili zorganizować dla niego tę wyjątkową akcję.

"Jesteśmy rodzicami. Nie mogliśmy przejść obojętnie"

Pomysł, aby tegoroczną edycję poświęcić właśnie Nikodemowi, pojawił się bardzo szybko.

O Nikosiu dowiedziałem się jeszcze wtedy, gdy byłem sołtysem sołectwa Wyczechy–Łoża. Zdecydowaliśmy, że ten turniej poświęcimy właśnie Nikodemowi, bo chcemy pomóc jemu i jego rodzicom w walce o sprawność chłopca – mówi współorganizator wydarzenia Sebastian Karbowniczek.

Podobnie mówi radna z Olszanowa Monika Narloch, która współtworzy wydarzenie od początku.

Historia Nikodema bardzo nas poruszyła. Jako organizatorzy jesteśmy również rodzicami dzieci w podobnym wieku. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego, jak ciężką walkę każdego dnia toczą jego rodzice – podkreśla.

Z lokalnego turnieju do wydarzenia dla trzech gmin

Turniej "Wieś kontra Wieś" odbywa się już po raz trzeci. Pierwsza edycja miała być jednorazową inicjatywą integrującą mieszkańców. Frekwencja sprawiła jednak, że organizatorzy nie mieli wątpliwości.

Już po pierwszym turnieju wiedzieliśmy, że trzeba to kontynuować. Uczestnicy i kibice dali nam zielone światło. Pokazali, że takie wydarzenia są potrzebne i powinny odbywać się co roku – mówi Sebastian Karbowniczek.

W tym roku na boisku spotkają się drużyny z: Olszanowa, Rzeczenicy, Brzezia, Bińcza, Biskupnicy, Kujanek, Nadziejewa oraz Wyczech.

Choć rywalizacja zapowiada się emocjonująco, organizatorzy podkreślają, że wynik schodzi na drugi plan.

Każda drużyna daje z siebie sto procent, ale dla nas wszyscy są zwycięzcami. Wielu uczestników nie gra na co dzień w piłkę. Chodzi przede wszystkim o wspólną zabawę i integrację – mówi Monika Narloch.

"Każda złotówka ma dla nas ogromne znaczenie"

Za turniejem stoi historia małego chłopca, który od pierwszych miesięcy życia walczy o zdrowie.

Nasz syn jest po kilkunastu zabiegach. Obecnie jest po operacji Glenna. Przed nim najważniejszy etap leczenia – operacja Fontana. Choć w listopadzie Nikodem skończy trzy lata, jego rozwój odpowiada mniej więcej sześciomiesięcznemu dziecku. Nie chodzi, nie siedzi, nie raczkuje. Jest dzieckiem leżącym – opowiada mama chłopca, Klaudia.

Codzienność rodziny to nieustanne wyjazdy do specjalistów, rehabilitacja i kolejne przesuwane terminy zabiegów.

Nikoś choruje na zespół hipoplazji lewego serca, sinicę centralną oraz wrodzone wodobrzusze, a także jest po przebyciu martwiczego zapalenia jelit i krwawienia śródmózgowo-dokomorowego. Przez ostatni rok bardzo często chorował. Operacja wnętrostwa była już przekładana sześć razy. Teraz również nie mogła się odbyć z powodu zapalenia płuc – mówi.

Rodzina nie ukrywa wdzięczności wobec wszystkich, którzy angażują się w pomoc.

Chcielibyśmy podziękować każdemu za każdą pomoc, każdą złotówkę i każde wsparcie. Prywatna rehabilitacja w Szczecinku jest bardzo kosztowna, podobnie jak dojazdy do szpitali w Łodzi czy Gdańsku. Z uwagi na liczne wyjazdy z synem, ojciec Nikosia nie może podjąć pracy. Ja nie mam niestety prawa jazdy, bym mogła jeździć z Nikodemem. Stąd też okazane przez Państwa dobro naprawdę wiele dla nas znaczy – podkreśla matka.

Dwa miesiące przygotowań i dziesiątki osób zaangażowanych w pomoc

Przygotowanie imprezy rozpoczęło się dwa miesiące temu.

To szeroka grupa ludzi, którzy pomagają całkowicie bezinteresownie. Bez nich nie udałoby się przygotować tak dużego wydarzenia – podkreśla Monika Narloch.

Sebastian Karbowniczek przyznaje, że tegoroczna edycja jest wyjątkowa.

Największym wyzwaniem jest fakt, że gramy dla konkretnego dziecka. Pozostaje tylko mieć nadzieję na dobrą pogodę i jak największą frekwencję – mówi.

Nie tylko piłka. Organizatorzy przygotowali cały dzień atrakcji

Turniej będzie miał charakter rodzinnego pikniku.

Na uczestników czekają między innymi przejazdy wozem strażackim z prywatnego muzeum w Gwieździnie, przejazdy zabytkowym motocyklem, dmuchany zamek, gry i zabawy dla dzieci, bańki mydlane, wata cukrowa, popcorn, ciasta, kiełbaski z grilla, grochówka oraz gulasz z dzika. Podczas wydarzenia prowadzone będą także licytacje i zbiórka pieniędzy.

Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwać OSP Gwieździn.

"Największym wsparciem będzie obecność mieszkańców"

Organizatorzy nie ukrywają, że chcieliby zebrać jak największą sumę pieniędzy.

Największym wsparciem będzie dla nas obecność mieszkańców, kibiców i jak najwyższa kwota zebrana dla Nikodema. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć akcję w fanty na licytacje albo w jeszcze inny sposób, prosimy o kontakt – mówi Sebastian Karbowniczek.

Zapraszamy wszystkich ludzi o dobrych sercach do wspólnego kibicowania. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie się świetnie bawił – dodaje Monika Narloch.

Partnerzy wydarzenia

Organizatorzy podkreślają, że impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wielu osób, instytucji i firm. W organizację wydarzenia zaangażowali się:

OSP Gwieździn, KGW Olszanowo, Sołectwo Olszanowo z sołtysem, radna Monika Narloch, wójt Gminy Rzeczenica Marcin Szulc, Koło Łowieckie „Jeleń”, Zakład Karny w Czarnem z dyrektor Ewą Bartkowską, Stowarzyszenie Brygada Inka, Sklep Kropka w Czarnem, Mrówka Czarne, Goodvalley Przechlewo, Sołectwo Biernatka, KGW Biernatka, Jakub Jaruga, Ośrodek Wypoczynkowy Rzewnica, Hurtownia Papiernicza Junior, mieszkańcy Olszanowa i okolic oraz piłkarze biorący udział w turnieju.

Liczy się coś więcej niż wynik

Na pytanie, kiedy organizatorzy będą mogli powiedzieć, że odnieśli sukces, Monika Narloch odpowiada bez wahania:

Jeżeli uda się zebrać jak największą kwotę dla Nikodema, a uczestnicy, sponsorzy i wszyscy zaangażowani wrócą do domów z uśmiechem, będziemy wiedzieli, że było warto.

Turniej „Wieś kontra Wieś” odbędzie się 4 lipca od godziny 11.00 na boisku przy świetlicy wiejskiej w Olszanowie. Wydarzenie ma charakter otwarty, a cały dochód ze zbiórek i licytacji zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Nikodema.

Podajemy również link do zbiórki, pod którym można wesprzeć chłopca.

(Ewelina Wieczorek)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czluchowinfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%